O hře

Velký Bratr, největší projekt neziskového spolku StopTime, se hravým způsobem snaží přiblížit účastníkům atmosféru dystopického světa na motivy románu1984 George Orwella. Po dobu tří týdnů se účastníci na pozadí svých každodenních životů ocitnou ve fiktivním světě, kde Strana diktuje absurdní zákony, kde cenzura běží na plné obrátky a kde člověk nikdy neví, jestli mu někdo nedýchá na záda s bílou rukavičkou symbolizující vaporizaci obyvatel. Hra není nikterak politicky zaměřená, ale dává si za cíl ukázat důležitost svobody. Vykresluje, jak by mohla vypadat represivní podoba státu, a odpovídá na otázku, proč se má svoboda ve všech formách bránit.

Cíl hry

Hra probíhá tři týdny na pozadí každodenního života účastníků a má dvě roviny: reálnou ve skutečném světě a online na webové aplikaci Systém, která reprezentuje sociální síť vládnoucí Strany. Hráči se ocitají ve fiktivním světě, kde platí absurdní zákony, musejí si dávat pozor na jazyk a kdykoliv je může někdo chytnout a vyslechnout, jestli jsou věrní Straně nebo pracují pro odboj. Všichni veřejně vystupují jako členové Strany, odbojáři pak tajně narušují chod Strany a naopak straníci se pokoušejí infiltrovat odboj.
Cílem hráčů je postupně zjistit, kdo pracuje pro Stranu, kdo pro odboj a společnými silami eliminovat členy z nepřátelské frakce.

Průběh hry

Hra z velké části probíhá online uvnitř Systému. Postupně získáváš herní měnu (vliv) a za ní postupuješ v hierarchii Strany, kde získáváš více a více možností jako psaní propagandistických příspěvků, komentovat cizí zprávy, domlouvat shromáždění, intrikovat s ostatními hráči až nakonec jako ministři lásky vydáváš příkazy k eliminaci občanů z druhé frakce či dokonce řídíš dění celé země. Současně zde eskaluje příběh, který dokresluje dystopickou atmosféru. Těšit se můžeš na mnoho zvratů, mocenské boje i zákežnosti vládnoucí Strany na svých obyvatelích.
Souběžně s tím hra probíhá i v reálném světě. Kde tě může kdykoli kdokoli tajně někdo vyfotit, že porušuješ některý z absurdních zákonů Strany a tuto fotografii nahrát do Systému. Nebo se můžeš pokusit někoho chytnout a vyslechnout či jej dokonce eliminovat ze hry (vaporizovat). Chytání probíhá tak, že si vezmeš bílou rukavičku, zjistíš si, kde se dotyčný nachází (ať už pomocí jeho harmonogramu nebo podle GPS lokace). Počkáš si na něj a následně jej chytneš. Výslech následně proběhne tak, že ti druhý hráč ukáže gesto frakce, pro kterou pracuje, ty si jej vyfotíš, nahraješ fotku do Systému a získáš vliv. Vaporizace po chycení probíhá tak, že dotyčný zvedne ruce, ty jej vyfotíš a nahraješ fotku do Systému. U vaporizace ovšem prvně musíš mít v Systému misi dotyčného vaporizovat, nelze vaporizovat na počkání.
Všechny interakce v reálném světě probíhají na přátelské úrovni, zatímco uvnitř Systému se můžeš těšit na zákeřné herní zvraty, podlé zrady a další dystopické prvky.

Hru si můžeš užít jak v reálném světě (chytáním hráčů, užíváním si paranoi, že tě někdo sleduje či udáváním ostatních hráčů), tak online v Systému (kontrolováním a koordinováním jiných hráčů, psaním článků, sabotážemi, cenzurou atp.). Není tedy nutnou podmínkou, aby v tvém okolí někdo hrál ač to přidává hře další rozměr. Jsou však i hráči, kteří hru hrají pro paranoiu a snaží se přežít, jiní ji zase hrají převážně online.